Tilbage til oversigt
Nyhedsbrev

FYAM Midt


FYAM Midt inviterer til fyraftensmøde om commotio - akut fase og senfølger


 
Kom og opdater din viden om commotio, når vi dykker ned i den nyeste viden og retningslinjer for både den akutte håndtering og behandlingen af senfølger. Vi gennemgår anbefalinger og giver konkrete værktøjer, som du kan bruge i din hverdag i praksis. Få indsigt i, hvordan du bedst støtter patienterne gennem hele forløbet – fra den første vurdering til opfølgning på lang sigt.

Underviseren, Line Amalie er læge og PhD-studerende på Hammel Neurocenter, hvor hun forsker i senfølger efter hjernerystelse og udvikling af en behandling til denne tilstand. Line Amalie er leder af det store kliniske interventionsstudie GAIN 2.0, som tester en ny behandling af senfølger efter hjernerystelse i samarbejde med praktiserende læger i Region Midt.
Mødet finder sted
Mandag d. 24. februar 2025 kl. 16:30-19:15

Adresse: Forskningsenheden for Almen Praksis, Bartholins Allé 2, 8000 Aarhus, bygning 1260

 
Program:
16.30-17.00: Ankomst og sandwich
17.00-19.00: Oplæg inkl. Kaffe / slikpause
19.00-19.15: Afrunding og tak for i aften

Det er gratis at deltage, men husk at tilmelde dig på linket nedenfor. Frist for tilmelding er d. 17. februar kl. 12:00.
 
Alle kan deltage i FYAM Midt fyraftensmødet, også selvom man ikke er FYAM-medlem.
Tilmeld dig ved at trykke her
PS. Efterfølgende vil der være FYAM-styregruppemøde, hvor du er meget velkommen til at deltage, hvis du har lyst til at snuse til, hvad det vil sige at være frivillig i en FYAM-styregruppe.
Copyright © 2025 Dansk Selskab for Almen Medicin, All rights reserved.

Skriv til os på:
Forum for Yngre Almen Medicinere (FYAM) under Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)
Stockholmsgade 55, 2100 København Ø
fyam@dsam.dk

Vil du ændre, hvordan du modtager mails fra os?
Du kan opdatere dit valg af nyhedsbreve eller afmelde alle nyhedsbreve.